Vánoce

Posted by Slídivé kukátko Štítky: , ,

Když se řekne Vánoce, rozezní se mi v hlavě tisíce malých rolniček, před sebou vidím vysoký strom a pod ním hromadu pečlivě zabalených dárků. Téměř určitě cítím vůni jehličí, vanilkového cukru, mandarinek i skořice. Za okny se roztrhne nadýchaná peřina a k zemi se snášejí briliantové vločky všech možných tvarů.

Tiše sedím nad šálkem čaje v pokoji a pozoruji to nejkrásnější roční období, které mám hned za okny. Do štědrovečerní večeře zbývají zhruba dvě hodiny, ke stolu zasedáme vždy s východem první hvězdy – Večernice. Z kuchyně se začne linout vůně smaženého kapra a já poznám, že už je čas se začít pomalu chystat. Dopiju čaj, a protože v televizi zrovna nedávají žádnou pohádku, zasednu k počítači. Jenže většina mých kamarádů není na příjmu a proto se z náhlého popudu rozhodnu najít informace o tom, jak vlastně Vánoce probíhají v cizích zemích…

ŘECKO:
Dříve se v Řecku zdobily místo vánočního stromečku lodě – ano, slyšíte dobře, lodě. Vánoční strom se stal tradicí teprve před několika desítkami let. Mezi další tradice patří například žehnání domu svěcenou vodou nebo dětské průvody, kdy chodí děti s bubínky za svými sousedy a koledují si o sladkosti. Trochu to připomíná Halloween, nemyslíte? Tradičně 24. prosince mají řečtí obyvatelé bohatou hostinu, kdy se podává krůta s kaštanovou nádivkou. Dárky nosí dětem Mikuláš, ale musí si na něj počkat až na poslední den v roce, kdy jim večer dárky naloží pod stromeček a na Nový rok ráno si je můžou rozbalit…

ANGLIE:
V Anglii se Vánoce trochu podobají těm našim. Místo Ježíška ale naděluje Santa Claus a děti si dárky rozbalují až 25. prosince ráno - většinou z punčoch, které mají zavěšené na rodinném krbu v obývacím pokoji. Večer se pak koná tradiční rodinná večeře, která se skládá z hrachové polévky, krocana, šunky, spousty ovoce a tradičního švestkového pudinku…

AUSTRÁLIE:
V Austrálii jsou Vánoce netradiční hlavně proto, že zatímco my mrzneme v kabátech s rampouchem u nosu, oni mají klidně i okolo 30°C. Jasně, možná je jim teplo a občas bychom jim mohli závidět, když se brodíme půlmetrovou závějí do školy, ale na druhou stranu – nepřipadá vám, že tak přicházejí o tu krásnou atmosféru, která dělá Vánoce Vánocemi? Dárky jim nosí Otec Vánoc, i když v poslední době se stává populárním i Santa Claus. Stejně jako v Anglii si děti rozbalují dárky až 25. prosince a jejich štědrovečerní tabuli tvoří především krocan, kachna, kuře, mořské plody, spousta druhů salátu a dokonce i zmrzlina!

FINSKO:
I ve Finsku nosí dárky Santa Claus, který podle pověstí žije v severní části Finska v oblasti Korvatunturi. Před návštěvou Santa Clause se celá rodina obvykle chodí „ohřát“ do sauny. Na Štědrý den ráno snídají rýžovou kaši a pijí švestkový džus. Během dne je tradicí, že celá rodina chodí zapálit svíčku na hřbitov svým mrtvým příbuzným a přátelům…

FRANCIE:
Jsou téměř stejné jako u nás, děti si své dárky rozbalují kolem desáté hodiny večer, akorát jim je nenaděluje Ježíšek, ale Pere Noël (Otec Vánoc). Ten chodí oblečený celý v bílém a dárky schovává do bot nebo je nechává za kamny či u krbu. Francouzi jsou známí jako velcí labužníci a podle toho také vypadá jejich vánoční hostina: bílé klobásy, hlemýždi, ústřice, šampaňské, ale také tradiční pokrmy jako je rybí polévka nebo krocan s nádivkou…


Nestihnu si ani pořádně dočíst ty spousty dalších zemí a spousty dalších netradičních zvyků a už mě volají k večeři. Škoda, docela mě začalo zajímat, jak to chodí u jiných… Ale nevadí, zbytek si přečtu třeba zítra a teď si jdu vychutnat naši tradiční večeři. Nevadí, že je jiná než u ostatních a třeba i méně „vznešená“. Já jsem pyšná na naše zvyky a za nic na světě bych je nevyměnila …

Elladora Brian Grangerová, Nebelvír

Zdroje, ze kterých bylo čerpáno:
http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1noce
http://www.casopis-zsborovany.estranky.cz/clanky/vanocni-special/
http://www.vanilka.estranky.cz/stranka/vanoce-v-cizich-zemich

0 komentářů:

Okomentovat

Své příspěvky podepisujte. :)